Kulatý stůl: Žádné jídlo nazmar

 

Jak jsme na tom v ČR s plýtváním potravinami, dá se tomu předcházet a kde začít? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme hledali 28. 11. u kulatého stolu na Britském velvyslanectví, kde nás přivítala J. E. Jan Thompson OBE – velvyslankyně Velké Británie v ČR a Patrik Dojčinovič – komerční ředitel Tesco Stores.

Plýtvání potravinami je fenomén, který se týká mnoha aktérů –  vlády, farmářů, zpracovatelů, obchodních řetězců a také zákazníků. Tento závažný celospolečenský problém žádná společnost nebo instituce nedokáže vyřešit sama. Proto je nutné spojit síly a usilovat o snížení plýtvání potravinami společně. Svoji podporu přislíbilo i Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Vyplynulo to z prvního bloku přednášek, kterého se účastnili Jonathan Wootliff – Czech BCSD, Tomáš Macků – Ipsos, Marcela Barvínková – TNS AISA, Dana Třísková – MZE a Jan Maršák – MŽP. Součástí panelu byl i pohled do českých domácností.

Příklady z praxe pak ukázaly, že v ČR chybí v oblasti plýtvání dostatek dat, na základě kterých by se mohly řetězce rozhodovat. Dále vyplynulo, že potravinové banky neustále evidují rostoucí počet žadatelů o potravinovou pomoc, proto mají vládní dotace, pomoc řetězců a veřejnosti neustále smysl.  Konkrétní zkušenosti diskutovali Petr Baudyš – Penny Market, Patrik Dojčinovič – Tesco Stores, Věra Doušová – Potravinová banka Praha a Petr Hanka – Zelinářská unie Čech a Moravy.

Diskuzní setkání pořádala platforma Byznys pro společnost v rámci programu Jídlo není odpad ve spolupráci se společností Tesco Stores ČR.

Fotogalerie zde

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts