Anna Pasková, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje, Ministerstvo životního prostředí

 

Naplňování cílů udržitelného rozvoje, které jsou klíčovým nástrojem pro obnovu pro pandemii, je prioritou i pro ČR. Na národní úrovni existuje strategie Česká republika 2030, která vymezuje tuto trajektorii k udržitelnému rozvoji. Letos byly vypracovány dvě hodnotící zprávy, jak se ČR daří na cílů SDGs dosahovat, do konce roku bude po schválení vládou zveřejněna Zpráva o kvalitě života.

V rámci ČR je velmi důležitým tématem přechod na klimatickou neutralitu do r. 2050, naše země se k tomuto závazku na Evropské radě přihlásila, momentálně aktivně pracujeme na tom, jak přistoupit k navýšení závazku pro rok 2030. Jsou zpracovávány podkladové a dopadové studie, je nutné modelovat a být schopni pro partnery z jednotlivých podnikatelských segmentů argumentovat, co to konkrétně pro ně znamená. Např. Poradenská společnost McKinsey ve spolupráci s MŽP vypracovala studii, která se snaží zodpovědět otázku, co pro ČR znamená navýšení závazku snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Bude nutné přidat v rychlosti dekarbonizace, ale není to nerealizovatelné. Vzniknou dodatečné náklady, které představují zhruba 1 % HDP ČR (500 mld Kč). Tato částka nezahrnuje sociální dopady či náklady na dosahování energetické účinnosti cílů obnovitelné energie, ale ukazuje, že mnohé z těchto investic jsou návratné.

Čisté oběhové hospodářství je též prioritou, ČR zpracovává strategii cirkulární Česko 2040. Z hlediska těchto reforem je alfa a omega projednávaný balíček zákonů k odpadovému hospodářství, potřebujeme navýšit skladovací poplatky tak, abychom se byli schopni posunout k cirkulárnímu hospodářství. Věřím, že od příštího roku bude nastoupen i trend k plnění recyklačních cílů.

Důležité je při tom motto Do No Harm: neškodit politikami, aktivitami a strategiemi cílů, jichž chceme dosáhnout v zájmu klimatu a biodiverzity. Je nezbytné se tímto mottem řídit napříč resorty i členskými státy a prosadit v rámci klimatické a zelené diplomacie toto motto i na poli ostatních velkých hráčů.

ČR má řadu zdrojů, které může v příštím období využít, intenzivně na tom pracuje: k dispozici je 500 mld. z tzv. Koheze či 70 mld z Fondu spravedlivé transformace – proto, aby tranzice na klimatickou neutralitu byla sociálně únosná. Důležité je též zpracování Národního plánu obnovy, první draft je již na stole, ČR s ním seznámila EK a probíhají debaty o investičních prioritách. NPO by měl přispět k digitalizaci ČR, ale také k reformě energetiky včetně dopravy (vybudování infrastrukturní dopravní sítě), část peněz je vyčleněna na obnovu krajiny, zejména lesů, a renovaci vodních toků, a v neposlední řadě na energetickou renovace budov.

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts