GEFCO

 

Říká se, že logistika je stále doménou mužů. V československém clusteru GEFCO však pracuje množství žen, které jsou pravým příkladem toho, že zaměstnání v tomto odvětví může být stejně atraktivní i pro něžné pohlaví. Šesti ženám z obou zemí byly položeny tři otázky o jejich dosavadní kariérní cestě, zkušenostech, ale také o tom, jak vnímají roli žen v logistice. Jsme rádi, že v GEFCO mají ženy dveře otevřené a jsou podporovány ve svém rozvoji.

Ivana Košianová

Cluster OVL Manager CZ & SK

Ivana Košianová má viac ako 11 rokov skúseností v doprave a logistike a do GEFCO nastupovala v roku 2016 na pozíciu manažérky nákupu pozemných prepráv na SK. Časom jej do agendy pribudol aj nákup režijných nákladov a v rámci klaster organizácie sa k Slovensku pridalo aj Česko. 3 roky zastrešovala vedenie nákupného oddelenia pre obe krajiny. Momentálne zastrešuje strategickú pozíciu klaster manažérky pozemnej prepravy za Českú republiku a Slovensko.

Ako vnímaš balans medzi prácou a rodinou?

Moja pozícia je náročná tým, že cez týždeň veľmi veľa cestujem medzi oboma krajinami, aj keď aktuálne sa to tempo trochu spomalilo kvôli obmedzeniam spojeným s Covid-om. Vyťaženosť cez týždeň sa snažím kompenzovať tým, že cez víkend vypnem a venujem sa mojej rodine. Mám veľmi tolerantného manžela a vďaka nemu môžem cez týždeň fungovať tak ako fungujem. Cez víkend sa spoločne s našou dcérkou snažíme zrelaxovať na horách a v prírode, kde si môžem oddýchnuť od náročného tempa cez týždeň, keďže veľa času trávim v aute a v kancelárii.

Logistika je odvetvie, v ktorom dominujú zväčša muži. Myslíš, si, že ženy to v nej majú ťažšie?

Je pravda, že logistika je odvetvie, kde zväčša pracujú muži. Na druhej strane sa tu v posledných rokoch zamestnáva stále viac a viac žien, takže stretnúť ženu v logistike aj na vyššej pozícii už nie je až také výnimočné. Ja v doprave a logistike pracujem v podstate už jedenásť rokov. Ak mám hovoriť o vlastnej skúsenosti, doteraz som sa nestretla s tým, že by som ja ako žena mala iné postavenie v práci len kvôli tomu, že som žena. Možno je to tým, že od malička som skôr inklinovala k autíčkam ako k bábikám, takže pre mňa je pohybovať sa vo svete logistiky celkom prirodzené. S mojimi mužskými kolegami vychádzam veľmi dobre, akceptujú ma. Niekedy mám dokonca pocit, že byť ženou v prevažne mužskom prostredí má viac výhod ako nevýhod, vnímam to hlavne pri rokovaniach a vyjednávaniach, kde sa mi to už viackrát osvedčilo.

Čo by si odkázala ženám na začiatku svojej kariéry, ktoré chcú niečo dosiahnuť?

Je dôležité ísť si za tým, čo chceme, za svojim snom. Dôležitá je chuť učiť sa nové veci, neustále na sebe pracovať, flexibilita a schopnosť zvládať náročné a stresové situácie. Je to síce ťažká a tŕnistá cesta, ale pokiaľ človek chce niečo dosiahnuť a stojí si za tým, tak to zvládne. Určite však treba počítať s tým, že si to vyžaduje veľmi veľa energie, trpezlivosti a času.

Kateřina Ježková

Teamleader International Transport CZ

Letos to budou 4 roky, co Kateřina pracuje v GEFCO. Nastupovala jako administrativní výpomoc a bylo to jen dočasně na měsíc nebo dva. Aby nemusela z GEFCO po skončení stáže odcházet, byla ji nabídnuta pozice dispečera, kterou Kateřina přijala. Po zhruba dvou letech se z dispečera posunula na pozici team leader a budou to další dva roky co úspěšně vede svůj tým.

Jako vnímáš balanc mezi práci a rodinou?

Snažím se to mít v rovnováze, a to samé chci i pro svůj tým, takže si všichni navzájem dost pomáháme, aby to tak bylo. Samozřejmě jsou těžší časy, ale máme to skvěle nastavené, takže to zvládáme docela dobře.

Jaké je to být ženou v logistice? Říká se, že je to spíše mužské odvětví, jak to vnímáš ty?

Já si to úplně nemyslím, protože v mém týmu je převážná většina holek. Bylo tomu tak i v minulosti. A i všeobecně tady v GEFCO nevnímám, že by bylo nějak víc můžu než žen.

Co bys poradila ženám, které teprve začínají kariéru a chtějí něčeho dosáhnout?

Aby se toho nebály. Určitě by to měly vyzkoušet. Nemyslím si, že je to práce jen pro muže.

Lenka Jírovcová

Cluster HR Manager CZ & HU

Lenka začínala v GEFCO na sklonku roku 2007, kdy nastupovala na pozici HR Managera. Na této pozici je stále, i když jak sama Lenka říká v průběhu let se GEFCO v dobrém slova smyslu výrazně proměnilo, a je to teď zcela jiná společnost, která se nesmírně posunula i z pohledu práce v HR oddělení, a to jak na lokální úrovni, tak i na korporátní úrovni.

Jak vnímáš balanc mezi prácí a rodinou?

Pokud Vás práce baví, dá se to vybalancovat docela dobře. Přiznám se, že když jsem do GEFCO nastoupila, bylo to obtížnější, protože jsem měla malé děti a možnost pracovat z domova tehdy nebyla. Teď už mám oba syny na univerzitě, takže práce a rodina se dá skloubit mnohem lépe. Navíc GEFCO v tuhle chvíli nabízí velkou flexibilitu ať už v podobě zkrácených pracovních úvazků nebo možnosti práce z domova a myslím si, že kolegyně, které mají teď malé děti vše dokážou skloubit mnohem lépe.

Jaké je to být ženou v logistice? Říká se, že je to spíše mužské odvětví, jak to vnímáš ty?

Vystudovala jsem vysokou školu, která byla primárně doménou mužů, takže pro mě bylo celkem přirozené pohybovat se v mužském prostředí už od dob školy. Musím ale říct, že nevnímám logistiku jako mužské odvětví. Mám tady spoustu kolegyň žen, nejen na administrativních pozicích, ale i v operativě. Pro mě osobně je při jakékoliv spolupráci mnohem důležitější, jaká je kdo osobnost, než jestli je to muž nebo žena.

Co bys poradila ženám, které teprve začínají kariéru a chtějí něčeho dosáhnout?

Dělejte to, co máte rádi, dělejte to srdcem a mějte odvahu to zkusit.

 
 

Další články

See all posts