Konference Work it OUT – Hledání praktických řešení pro LGBT+ friendly pracoviště

 

Ve čtvrtek 16. 6. 2022 se konala v prostorách pražského hotelu Mariott výroční konference Pride Business Forum s názvem Work it OUT, která byla zaměřena na téma LGBT+ rovnosti na pracovišti. Konference sdružuje společnosti, které chtějí zlepšit postavení a podmínky svého LGBT+ personálu, klientely, uživatelů/ek i partnerů.

Na úvod konference byli návštěvníci přivítáni Czeslawem Walkem, programovým ředitelem Pride Business Forum. Následně promluvila o své zkušenosti s coming outem Claudia Brind-Woody – viceprezidentka a výkonná ředitelka pro globální licencování duševního vlastnictví v IBM. „Coming out není jednorázová akce, ale dlouhodobá cesta, která za to stojí. Pokud máte možnost být na pracovišti autentičtí, máte více energie a chuti do práce. A z vlastní zkušenosti musím říct, že na ničem v podnikání nezáleží tolik, jako na důvěře. Pokud před klienty a kolegy skrýváte, kdo jste, vytváříte tak nedostatek důvěry a ubližujete tím jak firmě, tak především sami sobě.“

LGBT+ jakožto součást strategie dnešních firem

V dopolední části programu přinesla Jana Vychroňová, Inclusion & Diversity Manager ze společnosti Vodafone data z průzkumů, které firma provedla v letech 2018 a 2022 mezi LGBT+ mladými lidmi o jejich coming outu na pracovišti. Posléze proběhl diskusní panel s názvem „Není místo pro skříně“ o tom, jak z pracoviště udělat místo, kde může být každý sám sebou. Hosté panelu se shodli na tom, že zcela zásadní je pro firmy konzistentnost, důslednost a angažovanost v komunikaci a názorech. Podpora LGBT+ komunity by měla být součástí strategie firem, a to nejen na globální úrovni, ale i v lokálních pobočkách. Většina firem podporujících LGBT+ komunitu podporují rovnost manželství všech pohlaví, a snaží se svým zaměstnancům dopřát stejné benefity, jako jsou například tři dny volna na svatbu, nezávisle na pohlaví.

Konference přinesla i video rozhovor s tenistkou a podporovatelkou LGBT+ komunity Martinou Navrátilovou, která pohovořila o své zkušenosti s coming outem v době své vrcholové kariéry v zámoří. „V USA vás v některých státech mohou vyhodit z práce kvůli homosexuální orientaci. Myslím si, že ve společnosti, kde jsou všichni vítáni, jsou lidé spokojenější a lépe se jim pracuje. Tyto firmy mají dokonce i větší zisky.“ Martina získala ocenění Life Time Achievement Award za svou odvahu, celoživotní práci a za to, že inspirovala mnoho mladých lidí, aby se nebáli sdílet své názory. „Lidé se mají přijímat nezávisle na své víře, zemi původu či barvě kůže,“ dodala.

Firmy netolerují diskriminaci

Miroslav Hažer ze Svazu průmyslu a dopravy v ČR pohovořil o výsledcích průzkumu, který se zabýval otázkou, zda je český průmysl inkluzivní. Průzkumu se zúčastnilo 60 firem, velkých organizací, především z oblasti energetiky a průmyslu, přičemž více než polovinu tvořily nezávislé české firmy. České firmy vidí diverzitu a inkluzi jakožto důležitou součást své strategie, avšak většina z nich pod tématem vidí rovné příležitosti pro muže a ženy či pro osoby se zdravotním postižením spíše než problémy LGBT+ komunity na pracovišti. „Stali jsme se signatáři Charty Diverzity a vytvořili jsme udržitelnou business strategii. Chceme do firmy přitahovat špičkové lidi a musíme jim zajistit práci v bezpečném prostředí. Chceme, aby zaměstnanci věděli, že pokud jsou připraveni ke coming outu, naše firemní kultura je bezpečná a my nebudeme tolerovat žádnou formu diskriminace,“ dodala Kateřina Bohuslavová z firmy ČEZ.

Součástí konference bylo předávání cen LGBT+ Friendly Employer a Pride Business Forum Hero 2022, jež oceňují firmy i jednotlivce aktivní v oblasti LGBT+ rovnosti na pracovišti. Výtěžek z konference putoval na podporu LGBT+ lidí z Ukrajiny, kteří prchají před válkou.

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts