MSD Disability Inclusion Forum

 

Dne 26. 9. se konala networkingová akce s názvem MSD Disability Inclusion Forum, která se věnovala tématům začleňování zdravotně znevýhodněných osob ve firmách a podpory duševního zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň v práci. Akce se konala ve spolupráci se společností MSD Czech Republic, která poskytla nádherné konferenční prostory a podporu celé akce.

Akci zahájila Beata Borer, Executive Director-Shared Services Finance, ze společnosti MSD Czech Republic, která zmínila, že téma zdravotně znevýhodněných je důležité, jelikož tato skupina vždy stála trochu na okraji zájmu společnosti i zaměstnavatelů. Dále řekla, že toto fórum je významným krokem k tomu, abychom jim věnovali pozornost a vzájemně si sdíleli zkušenosti napříč odvětvími a firmami. Je důležité vytvářet inkluzivní pracovní podmínky pro všechny zaměstnance a zaměstnankyně a bourat stigmata, aby mohli pracovat a využít plně svůj potenciál.

V první panelové diskuzi na téma „Disability Issues in the Workplace – From Stigmas to Solutions” vystoupili zástupci a zástupkyně signatářských firem a sdíleli své zkušenosti ze zaměstnáváním postižených osob.

Za společnost MSD Czech Republic vystoupila Maria Hybenová, HR Business Partner, která zmínila důležitou úlohu interních EBRGs (Employee business resource groups) – skupin nadšenců podporujících různé skupiny zaměstnanců a zaměstnankyň. V případě osob zdravotně znevýhodněných je to síť capABILITY Network, která velmi pomáhá s osvětou a sdílením informací a vytváří bezpečnou síť uvnitř organizace.

Veronika Marčeková, SR – External Affairs, ze ŠKODA Auto nasdílela jejich dobrou praxi v tom, že pomáhají nejen interně svým kolegům a kolegyním, ale i externě. Spolupracují s neziskovými organizacemi a rehabilitačními ústavy a pomáhají jejich klientům lépe se uplatnit na pracovním trhu. Uvedla např. velmi zajímavý program „Škoda neřídit“, kdy finančně pomáhají osobám postiženým a zdravotně znevýhodněným udělat si řidičský průkaz, aby měli lepší možnost získat práci a aby sami byli mobilní při dojíždění za prací. Eva Březíková, HR Generalist, Generali Česká pojišťovna, uvedla: „V Generali České pojišťovně se tématu zaměstnávání zdravotně znevýhodněných dlouhodobě věnujeme a je to jedna z důležitých oblastí, které v rámci diverzity řešíme.“ Dále uvedla, že: „Téma zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním bych přirovnala spíše k maratonu než sprintu. Je důležité nebát se a začít, klidně i po malých krůčcích, které však mohou být pro podporu vybraných zaměstnanců zcela zásadní.“

V druhé panelové diskuzi jsme se zabývali příklady dobré praxe firemních asistenčních a podpůrných programů pro zaměstnance a zaměstnankyně podporující zachování dobrého duševního zdraví. Jaký benefit přinášejí zaměstnancům a také firmám samotným.

Jean Co, Project Manager and EBRG Global Lead, za MSD Czech Republic řekla, že hlavním impulzem k tomuto tématu bylo covidové období, které obrátilo pozornost řady firem včetně MSD Czech Republic k mentálnímu zdraví svých zaměstnanců a zaměstnankyň.

Jaroslav Kotal, Head of Learning and Development CZ/SK/GE/AU, Plzeňský Prazdroj, vysvětlil, že k tomuto tématu přistupují komplexně a zahrnují tam jak duševní zdraví, ale i fyzické zdraví a kladou důraz na flexibilitu práce. Za velmi důležité považuje, aby to bylo součástí firemní kultury, kde se všichni budou cítit dobře a bezpečně.

Šárka Vránová, HR Director, z Accenture Czech Republic vzpomněla, že když s tímto tématem ve firmě začínali v roce 2017, budilo to trošku rozpačité reakce. Mluvit o mentálním problémech a duševním zdraví nebylo zvykem. Časem se však ukázalo, že je to důležité téma týkající se všech zaměstnanců a zaměstnankyň, což pandemie jenom potvrdila.

Všichni řečníci a řečnice se shodli, že tyto programy podpory duševního zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň jsou zvláště v současné době důležité a mají pozitivní dopad na pracovní výkon a pracovní atmosféru.

Událost za MSD Czech Republic uzavřela Susana Pardo, Associate Vice President Shared Services Finance: „firemní směrnice a pravidla nám pomohou jen do určité míry. Klíčová je naše empatie, důvěra, a schopnost umožnit větší flexibilitu než očekáváme. Musíme vytvořit prostředí, ve kterém se lidé v organizaci budou cítit bezpečně a budou mu důvěřovat natolik, že si budou ochotni říci o pomoc. Všichni máme odpovědnost se vzdělávat, pouze dobré úmysly nestačí, musíme se aktivně snažit posouvat naše prostředí dále.“

Celá akce byla dalším společným krokem signatářských a členských firem v budování inkluzivního pracovního trhu a všichni jsme se shodli, že se tomuto tématu budeme i nadále věnovat.

Fórum bylo velice inspirativní a pomohlo definovat základní výzvy, kterým firmy čelí při zaměstnávání osob se zdravotním postižením – od identifikace vhodných pozic ve svých firmách pro osoby postižené a jinak zdravotně znevýhodněné po správný a cílený recruitment, podpory zaměstnanců a zaměstnankyň, aby se nebáli o svém postižení mluvit a sdělili to zaměstnavateli, přes GDPR, vzdělávání osob ve vedení a managementu, jak s takovými zaměstnanci a zaměstnankyněmi pracovat,  šíření osvěty mezi všemi v organizaci, až po úpravy na pracovního místa a budování bezbariérových pracovišť.

Ačkoliv před firmami stojí stále mnoho výzev, je možné je po malých krůčcích překonávat a postupně měnit vnímání ostatních firem a společnosti jako takové, že to lze a že zaměstnávání této skupiny osob je přínosné pro všechny.

Děkujeme také Sonile Francové, Strategy & Execution Lead, MSD Czech Republic, za skvělou moderaci celé akce, a NFOZP za skvělý catering.

FOTOGALERIE

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts