V uplynulých týdnech zasáhly Českou republiku a zejména sever Moravy ničivé povodně, které za sebou zanechaly obrovské škody a bohužel i ztracené lidské životy. Obrovská vlna solidarity pomáhá nyní všem postiženým vzpamatovat se z toho nejhoršího a postupně obnovit zničené domovy a další místa zasažená povodněmi. Odpovědné firmy okamžitě nabídly svoji materiální i finanční pomoc pro nejvíce postižené lokality, dobrovolníci z firem pomáhali a pomáhají s úklidem v postižených lokalitách.
Děkujeme všem odpovědným firmám, které pomáhaly a pomáhají lidem a lokalitám postiženým povodněmi. Děkujeme také všem dalším firmám, které se zapojily a také pomáhají materiálně či finančně!
Pro informaci nabízíme důležité informace, kam se nejlépe obracet, pokud chcete pomáhat.
- Pokud chcete pomoci, kontaktujte nejlépe přímo IZS – Integrovaný záchranný systém, respektive přímo kontaktní místa v daném kraji. Např. MS Kraj: https://www.msk.cz/cs/temata/povodne/firmy–ktere-chteji-pomoci–napiste-nam-20109/
- Můžete se také obrátit na organizace ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, které jsou v úzké součinnosti s Integrovaným záchranným systémem.
- Můžete přispět na řadu finančních sbírek nebo dovézt do potravinových bank potřebné suroviny (https://www.sbirkapotravin.cz/co-nakoupit).
- Byznys pro společnost je ve spojení s organizací ADRA, která jako regionální centrum pomoci organizuje dobrovolnickou pomoc. Můžete se obrátit přímo na kucera@byznysprospolecnost.cz nebo vondrackova@byznysprosplecnost.cz.
Pro inspiraci uvádíme příklady pomoci a podpory odpovědných firem na podporu lokalit postižených povodněmi.
- Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech na pomoc obětem ničivých povodní poskytla částku ve výši 10 milionů korun. Kromě toho také nošovická automobilka bezplatně zapůjčila organizaci Člověk v tísni tři vozy Hyundai Tucson s pohonem 4×4 a dva vozy Hyundai i30. Vozidla z Nošovic slouží povodňovému týmu, který pomáhá v zasažených oblastech převážně na Krnovsku a Jesenicku. Terénní pracovníci Člověka v tísni jsou vyškolení v pomoci lidem postiženým mimořádnou událostí, v poskytování sociálního poradenství, část také v krizové intervenci.
- Dobrovolníci z ČSOB pomáhali přímo v Krnově s úklidem škod, a ČSOB se také zapojila do veřejné sbírky SOS Povodně ve prospěch Člověka v tísni a věnuje až 25 milionů korun. ČSOB rovněž připravila stránku na pomoc klientům postiženým povodněmi: https://www.csob.cz/pomoc. ČSOB pojišťovna vyslala speciální mobilní týmy do nejvíce zasažených regionů (Krnov, Opava). Na místě týmy radily a pomáhaly lidem s hlášením pojistných událostí, postupem likvidace škod či vyplácením okamžitých záloh.
- Komerční banka skrze Nadaci KB uvolnila pět milionů korun na pomoc lidem v zasažených oblastech, a iniciovala sbírku, ve které každý příspěvek prostřednictvím své nadace znásobí – celkem ve sbírce vybrala 4 miliony korun, které znásobila na dalších 8 milionů pomoci potřebným.
- Skupina Raiffeisenbank poskytne prostřednictvím organizace Člověk v tísni lidem zasaženým povodněmi pomoc ve výši 10 milionů korun. Připojila se i Česká spořitelna, která se svou nadací věnuje 60 milionů korun na pomoc lidem postiženým povodněmi. Banka také umožňuje postiženým klientům odklad splátek úvěrů a nabízí jim finanční pomoc.
- Okamžitou pomoc nabídli také společnosti Nestlé Česko a Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Společnost Coca-Cola HBC Česko a Slovensko zajistila stovky palet balené vody, které rozeslala nejen do potravinových bank, ale také Českému a Slovenskému červenému kříži a Hasičskému záchrannému sboru. Okamžitou finanční pomoc na likvidaci škod a na zajištění všech potřebných pomůcek a nářadí nabídl i Plzeňský Prazdroj, zajistil nealkoholické nápoje pro záchranné složky a dobrovolníky v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, a podpořil dobrovolnické aktivity koordinované humanitární organizací ADRA.
- Mimořádnou krizovou pomoc ve výši 10 milionů korun poskytla Nadace ČEZ. Peníze byly poskytnuty pro složky Integrovaného záchranného systému a také byly určeny pro okamžitou pomoc v zasažených oblastech. Například na nákup potravin a úklidových prostředků, koordinaci dobrovolníků odklízejících škody, posílení krizové intervence, psychologické pomoci zasažených obyvatel, či pořízení potřebné techniky (čerpadla, vysoušeče).