Poslankyně Michaela Opltová (STAN) byla hostem letního setkání odpovědných firem v Plzni, debatovalo se o tom, jak odpovědné firmy šetří s vodou a energiemi a snižují tak celkovou uhlíkovou stopu nejen v rámci firmy, ale i napříč dodavatelskými řetězci. Networking proběhl přímo v areálu pivovaru Plzeňského Prazdroje.
Jak šetří velké nápojové firmy vodu a energie? Jaký to má dopad na životní prostředí? A proč je důležité myslet udržitelně? Na tyto otázky odpovídali zástupci firem Coca-Cola HBC Česko a Slovensko a Plzeňského prazdroje. Představili dva unikátní projekty, které v jednom případě šetří elektrickou energii, a v druhém vodu.
Projekt „Chytrej výčep“ Plzeňského Prazdroje má ambice ušetřit hospodským díky unikátnímu systému chlazení až 30 procent energií, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko zase představila projekt mokřadu přímo v areálu svého výrobního závodu. Svádějí tam 80 % dešťových vod z celého areálu. Mokřad je následně absorbuje a pomáhá podzemním vodám.
„Potěšilo mě zjištění, že úspěšné firmy u nás mají jasně definované cíle, dlouhodobé plány a jsou na sebe náročné, což je důkazem, že jejich vedení funguje efektivně,“ řekla po skončení debat poslankyně Michela Opltová.
Přečtěte si celý rozhovor s ní:
Jakou inspiraci jste si ze setkání s odpovědným byznysem v Plzni odnesla?
Setkání s odpovědným byznysem v Plzni mi přineslo několik zásadních podnětů k zamyšlení. Především mě zaujalo, co zdůraznil ředitel BPS Pavel Štern– že v České republice jsou hlavními nositeli inovací a projektů především odpovědné firmy, ne stát. To mě přimělo přemýšlet o tom, jaký by měl být podíl státu na vývoji technologií, zejména v porovnání se zeměmi právě jako USA, kde se na tom podílí stát ve větší míře. Také mě potěšilo zjištění, že úspěšné firmy u nás mají jasně definované cíle, dlouhodobé plány a jsou na sebe náročné, což je důkazem, že jejich vedení funguje efektivně.
Plzeňský Prazdroj a Coca-Cola představili na setkání v Plzni dva unikátní projekty, které mimo jiné velmi šetří životní prostředí. Z politiky se toto téma vytrácí, nebylo by řešením v boji o kvalitní životní prostředí spojit síly?
Určitě jde o důležitou otázku. Myslím, že zde opravdu chybí propojení. Vidím to na příkladu mnoha starostů, kteří už dnes realizují velké projekty ve svých obcích a nebojí se jít dál než jen za dotačními tituly. To ale často vede k uniformním řešením, jako jsou rozhledny nebo rybníky. Právě strategické myšlení nám často chybí, a budujeme rychle jen to, na co jsou zrovna vypsány dotace.
Naštěstí jsou tu ale i starostové, kteří přemýšlejí strategicky a řeší dlouhodobé problémy, jako je například zadržování vody v krajině.
Plzeňský kraj má například velmi dobře zpracovanou strategii pro zadržování vody, a projekty jako Janovský mokřad se ukázaly jako mimořádně úspěšné. Tento mokřad, kousek od Plzně, přitahuje pozornost lidí z celé republiky, včetně ornitologů. Takové úspěchy ukazují, že se téma ochrany životního prostředí dostává do popředí, ale propojení s byznysem stále chybí. Zdá se, že ani stát tomuto spojení příliš nenapomáhá. Více komunikace mezi všemi zúčastněnými stranami, včetně pořádání akcí a seminářů, by mohlo přinést další pokrok. Lidé tak mohou vidět úspěchy, jako je třeba vytvoření mokřadu, a využít je nejen pro vzdělávání, ale i jako inspiraci pro další projekty. Celkově je to pozitivní směr, kterým bychom se měli ubírat.
Obě prezentující firmy jsou zastánci zálohování, ostatně i na debatě v Plzni jsme se krátce o tématu bavili. Vás ve sněmovně čeká na podzim schvalování novely, která by mohla přinést zálohování PET lahví a plechovek. Dozvěděla jste se něco nového?
Po dlouhé době jsem si s sebou vzala vizitky a hned je rozdala zástupcům obou firem, protože si myslím, že je důležité mít přístup k relevantním datům. Firmy, jako například pivovary, mají své analýzy a data, která jsou pro rozhodování zásadní. Jako bývalá členka Komory obcí mám vhled do problematiky z pohledu obcí, ale také vnímám roli odpadových firem, které jsou klíčovou součástí celého procesu. Dnešní setkání bylo pro mě skvělou příležitostí nasbírat další informace a získat širší přehled. Domluvili jsme se také na možnosti uspořádání kulatého stolu, kterých už ve sněmovně proběhlo několik. Myslím si však, že z pohledu obcí je důležité o těchto otázkách dále diskutovat, zejména pokud se objeví nová data.
Čtěte také:
- https://diverzita.cz/cs/aktualita/odpovedne-firmy-ukazuji-inovativni-trendy-v-udrzitelnosti-v-plzni-predstavily-jak-setri-vodu-energie-a-tim-i-zivotni-prostredi
- https://diverzita.cz/cs/aktualita/voda-nad-zlato-coca-cola-ukazuje-jak-setri-s-vodou-a-proc-predstavila-i-unikatni-projekt-mokradu
- https://diverzita.cz/cs/aktualita/plzensky-prazdroj-nas-novy-usporny-system-chlazeni-piva-usetri-hospodskym-az-30-procent-energii