Řadu konkrétních nedostatků ve spolupráci vzdělávacích institucí s komerčním sektorem vynesl na světlo další ze série stakeholder dialogů (diskuze zainteresovaných stran), který uspořádala platforma Byznys pro společnost – tentokrát ve spolupráci s IBM Česká republika.
Světový pohled do diskusního setkání nazvaného „Podpora technického vzdělávání a zaměstnatelnosti“ vnesla Ivana Petovská ze CSR Europe, která se zaměřila na na problematiku exaktního a IT vzdělávání.
Tuzemské příklady konkrétních projektů na podporu technického vzdělávání na Stakeholder dialogu prezentovali vedle hostitelů z IBM Česká republika například manažeři Skupiny ČEZ a Škoda Auto.
Děkan FEL ČVUT Pavel Ripka zase firmám poradil, jaké mýty jsou nejčastěji zakořeněny ve vedení vysokých škol. Tipy, které v praxi fungují, ocenili hlavně zástupci komerčních firem, jež nám pak v rozhovorech potvrdili, že přesně takovouto inspiraci hledali. „Chtěla jsem Vám touto cestou ještě jednou moc poděkovat za spolupráci a organizaci Stakeholder dialogu 2015. Bylo to skvělé a máme na akci výborné zpětné vazby,“ říká Martina Holeksa z IBM Česká republika.
Po prezentacích následovaly řízené diskuze, kde se pozvaní hosté snažili hledat odpovědi na témata jako je podpora technických dovedností na všech stupních vzdělávání, spolupráce firem a škol či nevládních organizací a zaměstnatelnost v technických oborech.
Společně se snažili identifikovat překážky současného systému vzdělávání, které neodpovídá poptávce firem po kvalifikovaných zaměstnancích.
U diskuzních stolů seděli zástupci firem IBM Česká republika , Skupina ČEZ , Škoda Auto , Skanska, TPCA, Microsoft, Seznam a Tebodin spolu se zástupci státních a nevládních organizací nebo škol: CSR Europe, ČVUT, Univerzita Hradec Králové, VUT FIT, Svaz průmyslu a dopravy, Dům zahraničních služeb, EDUin, EdTech, Národní ústav pro vzdělávání, Akademie věd, MŠMT, MPO, Úřad vlády a Jednota školských informatiků.