Vodafone šlápl s částečnými úvazky na plyn. Na part-time u něj pracuje pětina nováčků

 

Před dvěma lety Vodafone zavedl revoluční změnu a výrazně rozšířil možnosti práce na částečný úvazek. Pracovat jen část týdne může od té doby ve firmě každý, ať už jde o pozici třeba v prodejně nebo managementu. Této možnosti už využívá 21 % nováčků, kteří od té doby do firmy nastoupili. Dávno už neplatí, že na zkrácený úvazek pracují jen matky s malými dětmi, obliba této formy spolupráce výrazně roste také mezi muži. Společnosti Vodafone, signatáři Charty diverzity, se osvědčila i sázka na další flexibilní formy spolupráce, jako je zhuštěný pracovní týden.

V květnu 2021, kdy Vodafone možnost pracovat na zkrácený úvazek zavedl pro všechny pozice, pracovalo v tomto režimu zhruba 7 % lidí. Z těch, kteří už ve firmě byli, přešlo na part-time pouze pár jednotlivců, ohlas byl ale obrovský u nově nastupujících. „Když jsme možnost pracovat na částečný úvazek zavedli, čekali jsme, že ohlas bude velký. Jen za první rok tuto možnost využila zhruba pětina nováčků, V následujícím roce pak využití mírně stouplo a aktuálně můžeme říct, že tedy 21 % lidí, kteří k nám nastupují, jdou na částečný úvazek,“ uvedla viceprezidentka pro lidské zdroje ve Vodafonu Magdaléna Wavle.

Další čerstvá data ukazují, že obliba part-time úvazků u mužů za poslední dva roky stoupla. Ze všech nováčků na part-time zhruba 28 % tvoří muži, což je meziročně o osm procentních bodů více.

Vodafone sází na flexibilitu dlouhodobě a nabízí i další možnosti těm, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat 5 dní v týdnu. Řešením je pro ně i zhuštěný pracovní týden, tedy režim, kdy člověk například 4 dny v  týdnu pracuje 10 hodin a pátý už má zkrátka „odpracováno“. Další možnosti pak mají lidé s dětmi, mohou využít například 16 týdnů plně placené dovolené pro druhého z rodičů nebo fázovaný návrat po rodičovské pauze, kdy pracují jen čtyři dny v týdnu za plnou mzdu. A v neposlední řadě dostanou 10 dní placené dovolené také ti, kteří se potřebují postarat o vážně nemocného člena rodiny nebo řeší jinou závažnou životní situaci.

Vodafone má zpětnou vazbu

Jiří Halama si zvolil režim zhuštěného pracovního týdne. V pátek má volno, zbytek týdne ale pracuje více a jako obchodník je často v terénu.

„Na zhuštěném pracovním týdnu oceňuji hlavně větší svobodu. Dříve jsem si na pátek nechával administrativu, věděl jsem totiž, že stejně budu muset sedět u počítače a v terénu bych byl málo efektivní. Tím jsem možná některé věci zbytečně brzdil a odkládal je na pátek.“

Gabriela Nováková zvolila částečný pracovní úvazek. Před nástupem do Vodafonu se snažila po nějakou dobu kombinovat práci na plný úvazek se školou, dětskými kroužky a doučováním, ale brzy zjistila, že jí permanentní stres nevyhovuje a potřebuje změnu.

Člověk velice rychle zjistí, že kvůli plnohodnotné práci obětuje čas s rodinou a na sebe mu čas už nezbývá. Zkrácený úvazek řeší obojí – rovnováhu soukromého i pracovního života. Můžu dnes plnohodnotně a zodpovědně dělat obojí a nepřemýšlet nad tím, která část mého života je nenaplněná.“

Dominik Hron kromě práce dokončuje bakalářské studium, zvolil proto částečný úvazek.

„Bez částečného úvazku bych nenastoupil. I když mám ve škole volnější rozvrh, pořád musím v týdnu docházet na přednášky, semináře, a případné zkoušky. Částečný úvazek mi umožňuje flexibilitu, kterou potřebuji k tomu, abych zvládal práci a školu zároveň,“ říká.

Vodafone vychází svým lidem maximálně vstříc v jakékoli životní situaci, dává jim i příležitost kariérně růst. To potvrzuje i pohled na interní statistiky. Ze tří set pozic bylo loni obsazeno zhruba 40 % lidmi, kteří už u Vodafonu pracovali a posunuli se na vyšší pozici, nebo na doporučení někoho ze zaměstnanců.

Přístup Vodafonu je oceňován i v Klubu zaměstnavatelů. Ten pořádá každoročně soutěž o nejlepšího zaměstnavatele roku, kterou Vodafone ve své kategorii v Praze vyhrál již třikrát za sebou. Už poněkolikáté v řadě se Vodafone také stal TOP Odpovědnou firmou roku, přičemž v roce 2021 získal i titul Trendsetter, který porota zdůvodnila mimo jiné přístupem k flexibilitě.

Další informace shrnuje web www.vodafone.cz/kariera.

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts