V České republice pouze 82 firem z TOP 250 největších dosahuje základního Indexu zastoupení žen ve vedení 2016

 

U českých TOP 250 největších firem dosahuje zastoupení žen ve všech statutárních orgánech 10,4% žen (to představuje 128 žen z celkového počtu 1227 mužů). Alespoň 1 ženu ve vrcholných orgánech má 36% firem. V dozorčích radách má z TOP 250 alespoň 1 ženu 57,4% firem. Pro srovnání v dozorčích radách největších českých akciových společností je 14,4%, ve Velké Británii najdete ve srovnatelných firmách 18% žen.

 Výsledky druhého ročníku Indexu ženy ve vedení 2016 zveřejnila platforma Byznys pro společnost v rámci Evropského dne diverzity. Tu organizuje pod hlavičkou evropské Charty diverzity v České republice poprvé. Jeho českou premiéru zaštítil ministr Jiří Dienstbier. Z pohledu žen ve vedení fungují i sektorová specifika. Zatímco v oboru pojišťovnictví, zásobování vodou či v zábavné a rekreační činnosti  je jich zastoupeno nejvíce, nejméně jich najdeme ve statutárních orgánech v oborech těžba či stavebnictví.

„Výsledky Indexu nás překvapili. Přestože se situace se zastoupením žen v nejvyšším vedení i v největších českých firmách postupně mírně zlepšuje, stále zhruba 170 firem nedosahuje základního průměru z pohledu počtu žen v nejvyšším vedení. Na druhou stranu najdeme stále více žen předsedkyní a jednatelek velkých firem“, říká k výsledkům letošního Indexu Pavlína Kalousová, předsedkyně Byznys pro společnost.

V rámci evropského dne diverzity se také k podpoře diverzity přidalo veřejně hned několik nových významných firem, jako Vodafone, RWE, Accor Hotels, Hochtief, Shell či Rossmann. Ti se připojili k evropské Chartě diverzity, která je dobrovolným závazkem zaměstnavatelů toto téma podporovat. Společnost Hochtief je první stavební firmou v ČR, která se rozhodla veřejně k tématu diverzity. „Je pro nás důležité veřejně svým současným i potencionálním zaměstnancům sdělovat, co je pro nás podstatné. Rozmanitost pro nás znamená velkou příležitost, ale i četná rizika a každodenní nároky na toleranci, porozumění a především komunikaci“, dodává k motivacím k podpisu Adriana De Martini z firmy Hochtief. Nově se k Chartě připojuje také hotelový řetězec Accor. „Podporujeme zaměstnávání handicapovaných kolegů, nabízíme stejné podmínky pro ženy i muže bez ohledu na věk či kulturu. V loňském roce jsme se také připojili k projektu United Nations, HeForShe,“ přibližuje konkrétní aktivity firmy Accor Hotels Marek Audes.

Den diverzity doprovází také inovativní kampaň Nejsem žádný průměr! Tu spustil Byznys pro společnost s partnery přímo na jednotlivých pracovištích s cílem podpořit rozmanitosti v pracovních kolektivech. Jde o unikátní nástroj interní komunikace pro zaměstnavatele, kteří mohou zábavnou formou propagovat mezi svými zaměstnanci přínosy rozmanitosti/diverzity a ukázat, co pro její podporu dělají nebo plánují udělat. Kampaň si již vyzkoušely stovky českých zaměstnanců i u nás.

 

Celý program Dne diverzity naleznete zde:

http://events.byznysprospolecnost.cz/events/den-diverzity/

 

Text evropské Charty Diverzity a možnost, jak k ní přistoupit.

 

 O Indexu zastoupení žen ve vedení 2016

 Index zastoupení žen ve vedení je jedinečný Index, který každoročně mapuje zastoupení žen v nejvyšším vedení TOP 250 největších českých firem podle obratu. Index sestavuje platforma Byznys pro společnost, která v ČR koordinuje evropskou Chartu diverzity.

Evropská Charta diverzity

 Evropská Charta Diverzity je závazkem zaměstnavatelů podporovat diverzitu a rozmanitost na pracovišti. Chartu podporuje Evropská komise (DG Justice) a v ČR je uváděna pod záštitou ministryně práce a sociálních věci Michaely Marksové a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Podpis a naplňování charty v České republice jako národní partner koordinuje nezisková organizace Byznys pro společnost, která sdružuje přední tuzemské podniky, zajímající se o společenskou odpovědnost a udržitelnost. Po celé Evropě se k ní přihlásilo již více než 7500 zaměstnavatelů.

Více na www.diverzita.cz.

 

 

 

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts