Šéfka Philip Morris: Nebojte se diverzity, pro byznys je to přínos

 

Společnost Philip Morris ČR získala jako úplně první firma v Česku prestižní certifikaci platové rovnosti Equal-Salary, kterou uděluje švýcarská Nadace EQUAL-SALARY jako nezávislé potvrzení rovného odměňování mužů a žen na stejných pracovních pozicích. Předsedkyně představenstva a generální ředitelka Andrea Gontkovičová a P&C manažerka Michaela Prajerová na společném setkání odpovědných firem popsaly proces, kterým firma v rámci auditu prošla. Akci pořádal Byznys pro společnost v rámci svého networkingového programu BPS Café.

Pro Philip Morris ČR je vyrovnané zastoupení žen a mužů i platová rovnost jednou z klíčových hodnot firemní kultury. Společnost musela splnit velmi přísná kritéria, aby certifikát získala. Podrobně o tom na setkání odpovědných firem mluvila People&Culture Manager Michaela Prajerová.

Proces platové rovnosti Equal-Salary zároveň prověří, zda to vedení firmy vnímá jako důležité téma a zavazuje se v něm něco dělat. Audit rovněž odhalí, zda máme důkazy pro to, co otevřeně tvrdíme, a zda jsme to dostatečně komunikovali našim zaměstnancům,“ uvedla People&Culture Manager Michaela Prajerová. „Platová rovnost není jen o číslu na výplatní pásce, důležité je i to, jak se k němu dostaneme, co pro to ve firmě musíme udělat,“ doplnila ji předsedkyně představenstva a generální ředitelka Philip Morris International Andrea Gontkovičová.

Certifikát platové rovnosti Equal-Salary je jistě důležité ocenění, jak konkrétně se to dotklo lidí ve vaší firmě?

Andrea Gontkovičová: Představte si modelovou situaci: mám malé dítě, a je pro mě naprosto přirozené, že se svým vedoucím nadřízeným můžu mluvit otevřeně. Že se například dohodneme, že potřebuji nějaký čas, abych se mu mohla věnovat a zpět do pracovního procesu „naběhnu“ postupně, když se na to budu cítit. Týká se to pochopitelně i mužů: když chtějí být otci na plný úvazek, není to problém.

Protože když budou spokojení doma, budou spokojení i v práci, v týmu a celkově tak budeme úspěšní i v byznyse.

Jaké doporučení máte pro ostatní? 

Já bych hlavně doporučila, aby se toho procesu nebáli. Bude to mnohem lepší řešení pro atmosféru ve firmě, a také to bude určitě lepší řešení pro zákazníka. Jsem velkým advokátem toho, když se bourají bariéry a když neexistují téma, o kterých se nemůžeme bavit.

Není to ale vždy jednoduché… mnozí zaměstnanci se potýkají s řadou předsudků. Bylo jednoduché s tím u vás ve firmě prokousat?

U nás to bylo relativně jednoduché. Spoustu věcí jsem si zažila na vlastní kůži a měla jsem velmi dobrý tým, se kterým jsme se mohli velmi otevřeně bavit, a to i na úrovni managementu. Máme velkou národnostní a vzdělanostní diverzitu, máme zástupce LGBTQ+ komunity, je to opravdu velmi pestrý tým plný absolutních profesionálů. Vnímám to jako úplně normální, tak to v životě chodí a čím otevřeněji se budeme o těchto tématech spolu bavit, tím lehčeji se nám bude spolu dýchat. A když se nám bude spolu lépe dýchat, bude se nám lépe spolupracovat. A když se nám bude lépe spolupracovat, tak se nám bude dařit úspěšněji a efektivněji posouvat naší vizi bezdýmné budoucnosti…

Je na to česká společnost připravena?

Moc ráda bych řekla, že ano, ale vidím i ve svém okolí příklady, kde to celkově nefunguje tak snadno. Snažím se být všem opravdu nápomocná, být jim oporou, a chci to i po svém týmu. Někdy ten problém začíná bohužel už v rodině, ale my před tím nezavíráme oči, vidíme to, a snažíme se pomoci.

Dialog je cesta…

Ano, dialog je cesta. Když bude každý zaměstnanec ve firmě šťastný, i pro náš byznys to bude opravdu přínosnější.

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts