Jubilejní 20. ročník TOP odpovědná firma 2023 ocenil nejvíce odpovědné firmy

 

Praha, 23.listopadu – Největší platforma pro odpovědné a udržitelné podnikání v Česku Byznys pro společnost ocenila na slavnostním galavečeru v historických prostorách společenského Paspova sálu pivovaru Staropramen TOP Odpovědné firmy roku 2023. Nejlépe byly letos v ratingu TOP Odpovědná velká firma vyhodnoceny společnosti Plzeňský Prazdroj, a. s. a Československá obchodní banka, a.s. TOP Odpovědné malé firmě pak vévodila společnost Accace s.r.o. V projektové kategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě si nejvyšší ocenění odnesla Raiffeisenbank a.s. První cenu v kategorii životní prostředí získal Plzeňský Prazdroj, a. s. a nejodpovědnější firmou pomáhající svému okolí byla vyhodnocena společnost GZ Media a.s. V letošním ročníku byla udělena i ocenění ve speciální kategorii – TOP Odpovědná firma v inovacích. Nejlépe si vedly Plzeňský Prazdroj, a. s., Asio TECH spol s.r.o. a ČEZ, a. s. Odpovědným lídrem v diverzitě se stal generální ředitel Vodafone Czech Republic a.s. Petr Dvořák.

Partnerem letošního 20. ročníku TOP Odpovědná firma byla společnost Vodafone Czech Republic a Zastoupení Evropské komise v České republice.

Záštitu nad 20. ročníkem TOP Odpovědná firma 2023 poskytli prezident České republiky Petr Pavel, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Markéta Pekarová Adamová a předseda vlády České republiky Petr Fiala. Další záštity poskytly Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz průmyslu a dopravy České republiky, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a Rada pro výzkum, vývoj a inovace.

Prestižní každoroční ceny TOP Odpovědná firma reprezentují v Česku unikátní rating velkých, středních i malých firem, který hodnotí a oceňuje strategie a aktivity v oblasti odpovědnosti a udržitelnosti. TOP Odpovědná firma již 20 let motivuje firmy, které se dlouhodobě věnují a hlásí k rozvoji odpovědných, udržitelných procesů a řešení v byznysu, podporují rozvoj a talenty „svých“ zaměstnanců a zaměstnankyň, snižují dopady na životní prostředí v rámci svého podnikání, pomáhají komunitám, kde působí a přinášejí do byznysu a na trh práce inovativní řešení.

Ceny TOP Odpovědná firma jsou otevřeny všem firmám v různých fázích přístupu k udržitelnosti, jednotlivé kategorie reflektují úsilí firem v oblasti životního prostředí, diverzity a inkluze, podpory komunit, inovací, vzdělávání a dalších. Celkem 57 nezávislých porotců z akademické sféry, médií, neziskového i komerčního sektoru, ale i z řad významných osobností, které se aktivně podílejí na rozvoji kultury podnikání v Česku, vybíralo letos z celkového počtu 66 společností, které se do prestižních cen TOP Odpovědná firma 2023 přihlásily.

„TOP Odpovědná firma je pro mě pořád jedna z nejkomplexnějších soutěží u nás. Líbí se mi, že hodnotí firmy v takovém mixu: strategie, data, udržitelné procesy, ale i práci s komunitami, společensko-odpovědní přesah, který je byznysu odedávna připisován. Je to skvělá inspirace a motivace, protože odpovědných firem je čím dál víc.“ Uvedla ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafone a Nadace Vodafone Česká republika Zuzana Holá.

Nad 90 % celkového ratingu se letos dostalo čtrnáct firem, které tímto získaly ocenění prestižní ocenění Leader. Což je velmi dobrá zpráva pro udržitelný a odpovědný byznys! Na nejvyšší příčce unikátního a komplexního ratingu udržitelnosti se v hlavní kategorii TOP Odpovědná velká firma shodně umístily Plzeňský Prazdroj, a. s. a Československá obchodní banka, a.s. Dalšími lídry v této kategorii pak jsou společnosti ČEZ, a. s., Vodafone, Czech Republic a.s., VELUX Česká republika, s.r.o., Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, s.r.o., Tesco Stores ČR a.s., Albert Česká republika, s.r.o., Skanska a.s., ORLEN Unipetrol RPA s.r.o., MONETA Money Bank, a. s., Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group, Accenture Central Europe B.V. a IKEA Česká republika.

Titul Trendsetter v rámci Velké odpovědné firmy získal Albert Česká republika s.r.o. V rámci Malé odpovědné firmy se Trendsetterem stala firma ASIO NEW, spol. s r.o. Toto ocenění je udělováno velkým i malým firmám, které zároveň nastavují trendy na trhu práce, v odpovědném byznysu a jsou inspirativní a inovativní.

Mezi malými odpovědnými firmami se mezi pět nejlepších, které dosáhly či překročily 70% hodnocení, umístili společnosti Accace s.r.o., eBRÁNA s.r.o., MHA, s.r.o., PRK Partners, s.r.o. advokátní kancelář a ASIO NEW, spol. s r.o.

V projektové kategorii TOP Odpovědná firma v diverzitě si nejvyšší ocenění odnesla Raiffeisenbank a.s. – za projekt “Flexibilita práce i na pobočkách? Samozřejmě”. První cenu za TOP Odpovědná firma v životním prostředí získal Plzeňský Prazdroj a.s. za projekt “Kytky pro Chmel”. Nejodpovědnější firmou pomáhající svému okolí se stala GZ Media, a.s. za projekt „Přehraj desku“ aneb Jak děti postavily 26 gramofonů.

V letošním roce se udělovala i cena speciální kategorie TOP Odpovědná firma v inovacích. Ocenění si odnesly Plzeňský Prazdroj, a.s. – za projekt “Pro Chmel”, ASIO TECH spol. s r.o. za projekt “Recyklace bazénových vod s použitím membránových technologií aneb úspora vody a tepla, která je podstatná pro úsporu nákladů” a ČEZ, a.s. za „Inovační projekt „Integrovaného akumulačního řešení v EP Rožnov”.

Vzhledem k výjimečné situaci spojené s válkou na Ukrajině se i letos oceňovaly i firmy, které pomáhaly Ukrajině. Zvláštní cenu poroty v kategorii TOP Odpovědná firma pomáhající okolí, si odnesly Ikea Česká republika za projekt „Pomoc Ukrajině“ a Heimstaden Czech s.r.o. za projekt „Pomoc ukrajinským válečným uprchlíkům“.

Porota rovněž vybrala letošního Odpovědného lídra v diverzitě. Toto ocenění reflektuje aktivity a činnosti osobností, která se významným způsobem zasloužily o rozvoj a propagaci společenské odpovědnosti firem, udržitelných přístupů k podnikání, podpory a zavádění diverzity a inkluze ve firemním prostředí a kultuře a mohou být inspirativním příkladem pro ostatní. TOP odpovědným lídrem se stal Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic, a.s. zejména za jeho mimořádnou inciativu spojenou s otevřeným dopisem Předsedovi vlády ČR, aby vláda podpořila zákon o „manželství pro všechny“.

„TOP Odpovědná firma je nerozlučně spojena s osobností Pavlíny Kalousové, která tento jedinečný projekt vymyslela a dlouhodobě rozvíjela. Vytvořila tak zcela mimořádný fenomén pro byznys a český trh práce. Za to ji patří nejen obrovské poděkování, ale i trvalá zásluha, jak zásadně ovlivnila a inspirovala firmy k systematickému rozvíjení odpovědného a udržitelného podnikání“, uvedl ředitel Byznysu pro společnost, Pavel Štern k 20. jubilejnímu ročníku TOP Odpovědná firma 2023.

Výsledky ocenění BPS TOP Odpovědná firma 2023

Strategické kategorie

BPS TOP Odpovědná velká firma – Leaders
Plzeňský Prazdroj, a. s. a Československá obchodní banka, a.s.
ČEZ, a. s.
Vodafone Czech Republic a.s.
VELUX Česká republika, s.r.o.
Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, s.r.o.
Tesco Stores ČR a.s.
Albert Česká republika, s.r.o.
Skanska a.s.
ORLEN Unipetrol RPA s.r.o.
MONETA Money Bank, a. s.
Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
Accenture Central Europe B.V.
IKEA Česká republika

Albert Česká republika s.r.o. zároveň získal i ocenění Trendsetter.

BPS TOP Odpovědná malá firma
Accace s.r.o.
eBRÁNA s.r.o.
MHA, s.r.o.
PRK Partners, s.r.o. advokátní kancelář
ASIO NEW, spol. s r.o.

ASIO NEW, spol. s r.o. zároveň získala i ocenění Trendsetter.

BPS TOP Odpovědná firma v reportingu
ČEZ, a. s.
Plzeňský Prazdroj, a. s.
Vodafone Czech Republic a.s.
Komerční banka
Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, s.r.o.
Česká spořitelna
Československá obchodní banka, a. s.
MONETA Money Bank, a. s.
PwC Česká republika

Projektové kategorie

BPS TOP Odpovědná firma v inovacích:
Plzeňský Prazdroj, a.s. – projekt Pro Chmel
ASIO TECH spol. s r.o. – projekt Recyklace bazénových vod s použitím membránových technologií aneb úspora vody a tepla, která je podstatná pro úsporu nákladů
ČEZ, a.s. – Inovační projekt integrovaného akumulačního řešení v EP Rožnov

Zvláštní ocenění poroty:
Deloitte CZ Services s.r.o. – projekt Nasazení conversational AI – voicebota pro cizince
PRK Partners s.r.o. advokátní kancelář – projekt E-Justice Online Dispute Resolution (ODR) Scheme
Plzeňský Prazdroj, a.s. – projekt Chytrej výčep

BPS TOP Odpovědná firma v diverzitě
Raiffeisenbank a.s. – za projekt Flexibilita práce i na pobočkách? Samozřejmě.
IKEA Česká republika za projekt Propojení zdravotně postižených osob a důstojné pracovní příležitostí v IKEA
Vodafone Czech Republic a.s. – za projekt Podpora trans kolegů a kolegyň a zároveň zákazníků a zákaznic

Zvláštní ocenění poroty:
Pivovary Staropramen s.r.o. – za projekt Supply Age Balance
ČEZ a.s. – za projekt „Počítáme s Vámi.“ Revize přístupu k zaměstnancům – rodičům malých dětí.

Ústní poděkování
NN Životní pojišťovna N.V. za projekt „Flowing“ na podporu rozvoje žen

BPS TOP Odpovědná firma v životním prostředí:
Plzeňský Prazdroj a.s. za projekt Kytky pro Chmel
Wienerberger, s.r.o. za projekt Regenerativní zemědělství na pozemcích společnosti Wienerberger
Lidl Česká republika, v.o.s. za projekt S Lidlem šetříme jídlem

Zvláštní ocenění poroty:
Wienerberger, s.r.o. za projekt Podpora biodiverzity v okolí výrobních závodů společnosti Wienerberger

Top Odpovědná firma pomáhající okolí:
GZ Media, a.s. za projekt Přehraj desku“ aneb Jak děti postavily 26 gramofonů
ING Bank, N.V. za projekt „Projekt Lighthouse“ – pomoc v oblasti prevence odebírání dětí z rodin
O2 Czech republic a.s. za projekt Buďme online v bezpečí aneb Na síti je nejlepší obrana prevence

Zvláštní ocenění poroty:
Ikea Česká republika za projekt Pomoc Ukrajině
Heimstaden Czech s.r.o. za projekt Pomoc ukrajinským válečným uprchlíkům

BPS TOP Odpovědný leader:
BPS TOP Odpovědný leader v diverzitě – generální ředitel Vodafone Czech Republic a.s. Petr Dvořák

Kontakt pro tisk:
BPS Byznys pro společnost, z. s.
Kateřina Eliášová

V Tůních 11, 120 00 Praha 2
Tel.: 737 213 515
Email: eliasova@byznysprospolecnost.cz

Více informací naleznete na:
www.odpovednefirmy.cz
www.byznysprospolecnost.cz
www.diverzita.cz

BPS – Byznys pro společnost je největší platforma pro odpovědné podnikání v Česku, která sdružuje alianci firem prosazujících udržitelný rozvoj. Díky zapojení do mezinárodních struktur sledujeme nové trendy v udržitelnosti, lokalizujeme mezinárodní standardy a otevíráme nová témata, o která by se měly firmy v Česku zajímat. Jsme Národní partnerskou organizací CSR Europe, evropské platformy pro odpovědné podnikání zapojující do odpovědnosti a udržitelného přístupu přes 10 000 firem v členských zemích. Jsme s podporou Evropské komise a DG Justice také národním koordinátorem Evropské Charty diverzity a rovněž součástí networkingové platformy Charty diverzity.

BPS sdružuje významné společnosti s více než 250 000 zaměstnanci a tisíci dodavateli s významným vlivem na společnost. Firmy sdružené v BPS patří mezi lídry udržitelnosti a odpovědnosti. Pomáháme firmám integrovat odpovědnost a udržitelnost do centra podnikání. Otvíráme diskuze se stakeholdery a podporujeme výměnu dobré praxe a zkušeností.

FOTOGALERIE

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts