MONETA Money bank: „Inovace jsou v naší DNA, 80 procent služeb je už online“

 
Moneta_TOP OF 2023

Mezi výrazné lídry v rámci ocenění TOP Odpovědná firma patřila v loňském roce i společnost MONETA Money Bank. V loňském roce se společnost umístila v elitní skupině v ratingu TOP Odpovědná velká firma. A stejně tak se v loňském roce umístila mezi osmičkou nejlepších firem v další strategické kategorii TOP Odpovědná firma v reportingu.

Ředitelka udržitelnosti a komunikace z MONETA Money Bank Zuzana Filipová přiblížila, jak se společnost za rok v této oblasti posunula a jaké nové aktivity chystá.

1. Jak vnímáte soutěž TOP Odpovědná firma a co pro Vás znamená v tak velké konkurenci firem obstát a být mezi těmi nejlepšími?

TOP Odpovědná firma již z podstaty svého názvu znamená prestiž. Jestliže se tedy jakákoliv společnost, působící v České republice, ocitne v takovémto žebříčku, je to signál nejenom pro širokou veřejnost, ale také samozřejmě pro samotné zaměstnance oné firmy včetně těch potenciálních či budoucích – že daná společnost je zkrátka „fajn“. To, že jsme se dostali do elitní desítky v hlavní kategorii, a navíc mezi osm nejlepších v oblasti toho, jak o sobě reportujeme, nás neuvěřitelně potěšilo. Je to ale také takový pomyslný Damoklův meč nad námi, protože jak se říká: není těžké dostat se nahoru, ale udržet se tam…😊

2. Ráda bych se proto zeptala, jak se Vaše firma za rok v této oblasti posunula, jaké případné nové aktivity společnost přijala/zavedla, aby naplnila výše zmíněné? Zároveň bych se ráda zeptala, co pro Vás skvělé umístění v absolutní top skupině v hlavní ceně – TOP Odpovědná velká firma – znamenalo a zda Vás motivovalo k dalším aktivitám v oblasti udržitelnosti a CSR?

(Cenu získává firma, která systematicky, komplexně, strategicky a inovativně rozvíjí své podnikání směrem k dlouhodobé udržitelnosti a která se angažuje ve všech hlavních oblastech společenské odpovědnosti a udržitelnosti).

Jak jsem už předeslala, každé vítězství vás nakonec motivuje k tomu, abyste získala vítězství další a nejinak tomu je i u nás v Monetě. Pokud bych měla v krátkosti říci, co nového jsme v oblasti zodpovědného chování za uplynulých dvanáct měsíců zavedli, tak by to určitě byly naše aktivity v oblasti péče o zaměstnance, kde jsme výrazně rozšířili možnosti práce z domova pro rodiče dětí do 9 let věku, nastávající maminky nebo chronicky nemocné a také jsme v naší ostravské a pražské centrále spustili, respektive aktuálně spouštíme, Dětské skupiny. Své pole působnosti rozšířila také naše nadace MONETA Clementia, která se původně orientovala pouze na pomoc našim klientům: nově nyní finančně pomáhá se studijními náklady talentovaným dětem z dětských domovů, které si mnohdy odepřou vysněná studia jen proto, že si nemohou dovolit pořízení povinných učebních pomůcek nebo vybavení. Kromě toho jsme se stali partnery nadace Women for Women a jejího projektu Bydlení pro děti. Jejich prostřednictvím nabízíme rodinám samoživitelů finanční příspěvek na kauce, aby neskončily na ubytovnách. Jen díky těmto dvěma naposledy zmíněným aktivitám letos pomohli zhruba 250 konkrétním dětem.

3. Budete se i letos hlásit s nějakým projektem? Ústředním motivem TOP Odpovědné firmy 2023 jsou „inovace“.

Rozhodli jsme se zkusit zaujmout hned se třemi projekty: v kategorii Firma, pomáhající okolí soutěžíme s naším unikátním charitativně-cirkulárním projektem MonHelp: v něm ve spolupráci se třemi neziskovkami (SOS dětské vesničky, Centrum mobilních hospiců ČR a Česká diakonie) posíláme každé tři měsíce „dál“ vyřazený, ale stále funkční majetek banky (typicky auta, IT technika a nábytek). Takto jsme již věnovali na dobročinné účely téměř 20 milionů korun. V kategorii Diverzita jsme letos přihlásili komplexní balík aktivit naší firemní platformy MonFair, která stojí za všemi změnami v oblasti inkluze a diverzity včetně těch, o kterých jsem hovořila v předchozí otázce. A protože letošní Firmou roku hýbou Inovace, rozhodli jsme se přihlásit ojedinělý projekt Sdílené bankomatové sítě, který jsme uvedli v život společně s Komerční bankou a ke kterému se letos připojily další dva bankovní subjekty, Air Bank a Unicredit Bank. Přestože jsme v obchodní rovině klasickými konkurenty, v tomto nesmírně důležitém projektu, který má přesah od udržitelnosti až po uživatelskou přívětivost, jsme se rozhodli táhnout za jeden provaz. A to považuji za jeden z nejdůležitějších signálů toho, že ve skutečně důležitých otázkách jsme – firmy i jednotlivci – schopni se domluvit.

4. Leitmotivem jubilejního 20. ročníku TOP Odpovědná firma jsou inovace. „TOP odpovědná firma v inovacích“ je letošní speciální kategorie. Zajímá nás, jak s tématem inovací ve vaší společnosti pracujete – inovace vnímáme jako klíčové téma pro budoucnost, zejména v kontextu „zelené a energetické transformace“.

Důraz na inovace je de facto DNA Monety, která na nich má postavený celý svůj obchodní model. Již tři roky za sebou jsme v rámci prestižní celosvětové studie agentury Deloitte označováni za digitálně nejvyspělejší banku České republiky (v celosvětovém srovnání si držíme 24. příčku). Našim klientům nabízíme 80 % veškerých našich produktů a služeb online: byli jsme první, kdo v ČR spustil Apple Pay a Google Pay nebo online hypotéky, jako první na světě jsme nabídli naše produkty ve všech zařízení ekosystému Apple. Jako jediná banka v ČR nabízíme i online zrušení běžného účtu. V našem call centru obsluhuje zákazníky AI inteligence. Jak jsem již uvedla výše, v kontextu udržitelnosti jsme společně s Komerční bankou iniciovali v loňském roce vznik projektu Společné bankomatové sítě, ke které se letos přidaly i další dvě banky, od příštího roku se tato společná síť rozroste i o vkladomaty. Na našich pobočkách jsme „skoncovali“ s papírem, veškeré smluvní dokumenty se u nás podepisují elektronicky a zasílají klientům do Internetového, respektive Mobilního bankovnictví. Díky tomu jsme během posledních tří let ušetřili v bance 194 tun papíru, což odpovídá váze nejtěžšího zvířete na planetě, plejtváka obrovského.

Kontakt pro média:

Kateřina Eliášová
ředitelka komunikace 
Byznys pro společnost
V Tůních 11, 120 00 Praha 2 – Czech Republic
eliasova@byznysprospolecnost.cz
Tel.: +420 737 213 515


Léto s TOP Odpovědnou firmou

Až do 7. září 2023 mají firmy stále ještě čas přihlásit se na jubilejní 20. ročníkprestižních oceněníTOP Odpovědná firma 2023. Leitmotivem TOP Odpovědná firma 2023jsouinovace, které představují jeden ze tří klíčových pilířů „Spravedlivé zelené transformace“, v podstatě nejdůležitější součásti, „Zelené dohody pro Evropu“(Green Dealu). Těšíme se na strategie a projekty odpovědných firem, a to nejen v letošní speciální kategorii TOP Odpovědná firma v inovacích. Rádi bychom vám v čase, který stále ještě zbývá do podání přihlášek, přiblížili strategie a projekty odpovědných firem, které získaly ocenění v loňském ročníku, a zároveň nahlédli do jejich plánů v oblasti společenské odpovědnosti, udržitelnosti a inovací. Přinášíme vám „letní seriál s lídry v odpovědném udržitelném a podnikání. A začínáme TOP devítkou firem v hlavní ceně TOP Odpovědná velká firma.

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts