Šetřit se chystá i ČEZ: v kancelářích sníží teplotu, instaluje tepelná čerpadla a fotovoltaiky, zatepluje

 

Skupina ČEZ se chystá v nadcházející topné sezóně ve více než stovce administrativních budov, rozesetých po celé České republice, snížit teplotu vytápění o 2 až 4 stupně Celsia. Odhadem tím uspoří téměř 15 % spotřeby energií. Zároveň pokračuje ve svém dlouhodobém programu snižování energetické náročnosti – do zateplení a dalších energetických úspor investuje v průměru 45 milionů korun ročně. Do roku 2027 ČEZ plánuje uspořit dalších minimálně 15 % všech energií. Napomoci tomu mají mimo jiné i instalace tepelných čerpadel a fotovoltaik, nebo plánovaný centrální řídicí systém pro efektivnější regulaci vytápění, chlazení a vzduchotechniky.

Rostoucí ceny elektřiny a plynu tlačí do úsporných kroků nejen domácnosti, ale i firmy. Výjimkou není ani Skupina ČEZ, která před nadcházející topnou sezonou plánuje, jak ušetřit na energiích. Ve své správě netechnologického majetku má totiž mimo jiné i 113 administrativních budov různé velikosti – od tří několikapatrových budov centrály v Praze, přes call centra a zákaznická centra, až po malé stavby s jen několika kancelářemi.

Jedním z klíčových opatření bude i na základě doporučení vlády snížení teploty vytápění. V průměru dojde k poklesu o 2 až 4 stupně Celsia, podle typu místnosti.  Zatímco v kancelářích a v zákaznických centrech, kde lidé sedí po celý den, se teplota sníží na 20 stupňů, v chodbách a na schodištích klesne na 18 až 15 stupňů a některé prostory (například garáže, sklady), se budou jen temperovat, nebo se přestanou vytápět úplně. Odhadovaná úspora energií by díky tomu mohla dosáhnout téměř 15 %.

„Silně vnímáme situaci lidí v naší zemi a jejich obavy z nadcházející zimy, zda bude dost tepla i pro domácnosti. A proto i my sami jako největší energetická společnost v republice se snažíme energiemi neplýtvat a také lidem radíme, jak na to. Snížení teploty v budovách má okamžitý úsporný efekt a nevyžaduje žádné dodatečné investice. Navíc nepůjde o žádný dramatický pokles: stále se budeme řídit vyhláškami a doporučeními například Světové zdravotnické organizace,“ uvedla členka představenstva a ředitelka divize správa společnosti ČEZ Michaela Chaloupková.

Díky dlouhodobému programu snižování energetické náročnosti budov se ČEZ za posledních pět let podařilo snížit spotřebu o 16 %. V návaznosti na loni vyhlášenou strategii Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka si ČEZ stanovil interní cíl do roku 2027 snížit spotřebu všech energií v budovách o dalších 15 %. Ročně do této oblasti investuje v průměru 45 milionů korun: jedná se zejména o zateplování budov, výměny oken, modernější systémy měření a regulace, instalace úspornějšího osvětlení, ale třeba i výměnu kancelářských elektrospotřebičů (ledničky, kávovary) za energeticky méně náročné. U osmi vybraných budov rovněž ČEZ nainstaloval moderní teplená čerpadla, na střechách tří administrativních budov a v areálech jaderných a vodních elektráren provozuje fotovoltaické elektrárny. V nastoleném trendu bude i nadále pokračovat.

S dalšími úsporami pomůže také plánovaný centrální řídicí systém, který pomocí moderního software bude umět automaticky na dálku efektivněji a úsporněji řídit vytápění, chlazení, ohřev vody a vzduchotechniku v jednotlivých budovách. V pilotní fázi do něj bude zapojeno 35 administrativních pracovišť, postupně se počítá s jeho rozšiřováním.

Podle průzkumů veřejného mínění se v následujících měsících chystá energiemi šetřit většina českých domácností. ČEZ proto ve spolupráci s odborným portálem TZB-info spustil web Šetřím.cz, kde si každý jednoduše zjistí, jaká úsporná opatření v jeho domě či bytě připadají v úvahu a kolik energie mohou jednotlivé kroky ušetřit. Během několika týdnů webového rádce využilo bezmála 200 000 návštěvníků.

Příklady investic ČEZ do snížení energetické náročnosti budov:

  • Administrativní budova Kolín: kompletní rekonstrukce včetně zateplení, výměna oken, nové topení a chlazení – dokončení letos – celkem 56 milionů korun
  • Administrativní budova Louny: zateplení, fotovoltaika na střeše – dokončení 2021 – celkem 8 milionů korun
  • Administrativní budova v Ostravě v ulici Výstavní: zateplení fasády a střechy, výměna oken – dokončení 2021 – celkem 16 milionů korun

Alice Horáková, mluvčí Skupiny ČEZ

Více informací naleznete na: www.cez.cz a www.nadacecez.cz

Sociální sítě

Newsletter

Jsme členem:

 
 

Další články

See all posts